Світло, як вдень - розрахунок освітленості при будівництві будинку Щоб забезпечити мінімальні витрати електроенергії на освітлення внутрішніх приміщень майбутнього будинку, більшість забудовників вдається до нормативними документами, а також розрахунку природної освітленості.

Завдяки ретельно продуманим проектом, освітлення в житлових та робочих приміщеннях буде оптимальним.

Що впливає на вибір розташування будинку. Які фактори мають бути враховані при створенні плану майбутнього будинку? Фахівці говорять про те, що першорядне значення набуває кілька моментів:


• Кліматична зона і регіон. Так, у південних регіонах кількість сонячної енергії буде в рази вище, ніж у північних широтах. Отже, інтенсивність природного освітлення також буде вище. Щоб з максимальною ефективність використовувати енергію сонячних променів і знизити витрати на електроенергію, багато проектувальники прагнуть збільшувати кількість віконних прорізів зі східної і західної сторін майбутньої будови.


• Наявність елементів бокового і верхнього освітлення. Під терміном "бічне освітлення" фахівці мають на увазі віконні прорізи. Визначення "верхнє освітлення" включає в себе ліхтарі, вітражні чи мансардні вікна, а також вікна, а також скляні дахи, що утворюються при перепаді рівнів будівлі, криті скляні галереї та інші архітектурні елементи.


Важливим фактором, який має суттєвий вплив на систему розрахунків природного освітлення стає і нестабільність погодних умов, різкі зміни інтенсивності світла протягом доби. Щоб уникнути негативного впливу вищевказаних факторів, фахівці запропонували ввести коефіцієнт природної освітленості, який отримав абревіатуру КЕО.


Слід зазначити, що КЕО являє собою постійну величину і безпосередньо залежить від природного освітлення. Це, свого роду, відношення освітленості обраної певної точки всередині приміщення до точки на горизонтальній поверхні поза будівлі і освітленій розсіяним світлом небозводу.


Особливості проектування віконних прорізів


Трохи більше півтора століть тому особливістю будівництва житлових будинків була вимога про те, щоб з вікна нижнього поверху було видно частину небосхилу. В даний час ці вимоги, по як і раніше актуальні. Але сучасне будівництво вносить свої корективи в проектування кількості, розмірів і розташування віконних прорізів.


Розглянемо кожний з варіантів, щоб зрозуміти в чому полягає складність визначення оптимального розташування вікон.• Якщо площа віконних прорізів збільшити понад 1/8 від площі підлоги, то не дасть необхідного рівня збільшення горизонтального освітлення. У тому випадку, якщо площа прорізів буде збільшена з 1/6 до 1/3 від загальної площі підлоги в приміщенні, то замість очікуваного 100%-го збільшення інтенсивності освітлення ми отримуємо лише значення, що дорівнює 59%.


• Досягти рівномірного освітлення при проектуванні будівлі в тому випадку, якщо конструкція орієнтована на північ, можна розташувавши віконні прорізи кілька вище і зробивши незначні перемички в рамах. Важливим стане і невелика глибина приміщень, розташованих з північної сторони, а також вибір світлих відтінків в інтер'єрі.


• Визначаючи інтенсивність природного освітлення у приміщенні, слід вимірювати її з допомогою люксметри на відстані 1 м від підлоги, а також вибирати для цього максимально віддалену від вікна точку.


Відбите світло – ще один важливий фактор, що використовується фахівцями для оцінки освітленості приміщення. Слід чітко розуміти, що природне світло має першорядне і провідне значення тільки в безпосередній близькості від віконних прорізів.


А інших частинах кімнати прийнято орієнтуватися на відбите світло. Його інтенсивність також буде вимірюватися за допомогою lab-snab.ru.


Для оцінки використовується формула: Еотр = Епрям * 1 / (1 - qm), де (1 - qm) – психологічний коэфффициент, а qm – коефіцієнт відбиття, значення якого лежить в межах від 0,15 (чорні стіни) до 0,6 (білі стіни).


Згідно зі статистичними даними і прийнятим нормам, значення коефіцієнта відбиття не може становити менше 0,3. В іншому випадку інтенсивність освітлення буде недостатньою і це може призвести до розвитку різних захворювань.


Також слід брати до уваги і те, що ширина простінків, а також від краю заскленої поверхні до бічної стіни не повинна перевищувати величину, рівну півтора метрів. Чим ширше простінки між вікнами, тим більш нерівномірним буде природне освітлення в конкретному приміщенні.