Прикрашаємо віконниці У архітекторів (а вони в душі поети) давно прижилася метафора: «Вікна - очі будинку». Але тоді можна сказати, що «віконниці - повіки». Справді, саме віконницями закривають вікна на ніч, вони захищають від небажаних поглядів, від "лихих" людей, від штормових вітрів і косого дощу.

Більше того, іноді закриті віконниці - сигнал, що господарів немає вдома. І все-таки віконниці повсюдно не поширені. Навіть у селах півночі Росії і в Сибіру вони зустрічаються не на кожному кроці, тим більше в домах-www.postroil.com.

Віконниці — нехитрі деталі будинку. Тим не менш, майстри застосовують різноманітні прийоми їх конструктивного і декоративного вирішення. У колишні роки в глухих селищах Півночі і Зауралля були поширені потужні одностулкові віконниці з дощок. Їх навішували на кованих петлях. У XX столітті всюди отримали поширення віконниці тесовые, двостулкові.

Кожен господар зацікавлений в тому, щоб ставні не просто оберігали вікна, але і надавали дому більшу виразність, певний художній образ. Досягається це пристроєм фільонок, художньою різьбою, використанням фарб. Зауважу при цьому, що навіть відкриття віконниць на певну ширину може змінити вигляд будинку. Проілюструємо сказане кількома фотографіями.


Так, на фото 1 - будинок в Твері. Чотири вікна обладнані простими, без прикрас двостулковими віконницями. Судячи з усього, господар правильно вирішив, що декор на них ні до чого — завдяки багато декорованим лиштвам, торцевих дощок, поєднанню двох кольорів будинок і так виглядає прекрасно. Можна вважати, що якби господар прикрасив ще й віконниці, будинок не став би цікавіше. До речі, на фото 2 теж www.postroil.com, декорований дуже скромно. Ймовірно, тому господар прикрасив віконниці квадратними і прямоуголными фільонками. З чотирьох вікон віконниці навішені лише на двох. Можливо, в будинку два господаря, і один з них - противник віконниць.

На фото 3 - фрагмент садового www.postroil.com. Його віконниці зроблені з тонких рейок. Напіввідкриті, вони надають будиночка особливу принадність. Але от чи варто їх відкрити повністю або закрити -враження змінюється. А чому? Тому що вікна занадто великі для такого будиночка. Напіврозкриті віконниці зорово виправляють цей конструктивний недолік.

А тепер розглянемо www.postroil.com Погодинской хати, що на Погодинской вулиці в Москві (фото 4). Будинок побудований в "староруською" стилі. Багато, навіть з надлишком декорований. Тому й віконниці носять більш вишуканий характер завдяки верхнім і нижнім квадратах сітки. Втім на тлі декоративного обрамлення вікон це не виглядає якоюсь надмірністю.

Прикрашаємо віконниці

Перш віконниці влаштовували навіть на вікнах будинків міського типу. Наочний приклад - будинок в Красноярську, який має віконниці на всьому першому поверсі (фото 5). Вони скромно прикрашені вгорі - криволінійними планками, внизу - прямими.

Цілий комплекс віконниць представлений на старовинному будинку-експонаті Подільського музею народної архітектури та побуту (фото 6). Вікна сучасного типу мають двостулкові віконниці з прямокутними фільонками. Поряд - старовинна вікно з засувкою, що виконує роль ставня. У музеї народної архітектури і побуту народів Поволжя демонструються будинки різного типу, в тому числі зі ставнями, декорованими глухим різьбленням і розписані фарбами (фото 7).

Одна з достопам'ятностей Московського музею-заповідника - будиночок Петра I, перевезений сюди з Архангельська в 1934 році (фото 8). У нього віконниці — одностулкові, дощаті, на кованих петлях.

Не випадково Єсенін С. не без ностальгії писав:
"Низький будинок з блакитними віконницями,
Не забути мені тебе ніколи..."

Виконані народними умільцями віконниці надають сільському будинку неповторний запам'ятовується.