Котедж на пагорбі Лінкольна Є певна група забудовників, які бажають мати оригінальне житло, але які не в змозі чітко усвідомити собі, чого ж вони хочуть. Підхід, використовуваний автором цієї статті, може полегшити їм рішення такої задачі.

Я накопичив певний досвід роботи у будівництві невеликих будинків. Багато роботи виконую сам, і намагаюся підходити до справи творчо: віддаю перевагу вибудувати маленьке житло, але в ньому всьому має бути своє місце.

Творчий підхід. Простий котедж стоїть на квадратному фундаменті, але з-за двосхилим несиметричною даху, консольних еркерів і тераси на сонячній стороні коробчата форма будинку не кидається в очі. Тераса служить дахом для доріжки, що проходить уздовж стіни підвалу.

120 м2 з 60. Будинок, названий мною «Котедж на пагорбі Лінкольна», невеликий. Обмеження в розмірах пов'язано з ділянкою: квадрат зі стороною 8 метрів — це все, що можна було зайняти на крутому схилі, але молода сім'я вибрала саме це місце.

Похила площадка нагадала мені про ідею зробити підвал для розміщення в ньому побутових систем та підсобних приміщень. За рахунок цього було выгадано 60 «квадратиків» практично без збільшення вартості, а для відпочинку залишилася вся житлова
площа всередині будинку — близько 120 м2.

Для будівництва було використано каркасна конструкція, заповнена натуральними теплоізоляційними матеріалами, так як замовники надавали велике значення не лише затишку, але і екології житла.

Котедж на пагорбі Лінкольна
Поза основних стін. Котедж простий, але симпатичний. З зовнішньої обробкою з гонта і оброблених дощок він добре вписується в ландшафт і не сильно виділяється на тлі навколишнього лісу. Стоїть будинок на квадратному фундаменті, але завдяки деяким особливостям відчуття коробки немає. Наприклад, консольні статеві балки формують еркери їдальні і місце під сходи. Навіть з такими простими виступами будинок — вже НЕ коробка. За рахунок них збільшилися внутрішній простір і загальна площа, що дозволило урізноманітнити інтер'єри приміщень. Заклавши еркери на бічних сторонах (це вигідніше, ніж на фронтальних), можна закрити їх простими удлинениями даху.

Контраст і переходи. З усього безлічі архітектурних ідей розробники користуються, як правило, обмеженим набором. Але
дві ключові з них, по-моєму, є важливими елементами проектування: контраст і перехід.

Контраст можна використовувати в різних ситуаціях. Наприклад, сучасними вікнами і дверима я «відтінив» простий зовнішній вигляд будинку. Щоб візуально різноманітити фасади, на фронтонах поставив вікна нестандартної форми: з одного боку — арочне, а з іншого — восьмигранна. Після завершення цегляної кладки каміна я облицював його натуральним каменем, зібраним тут же, на місці будівництва. Природного буту та необробленим балок, що підкреслює стиль заміського будинку, протиставив якісну внутрішню обробку та сучасні меблі.

Через нестачу місця в маленькому будинку важко зробити переходи між функціональними зонами, але робити їх дуже важливо. У ньому просто необхідні дашки, веранди і тераси, які забезпечують додаткову зв'язок між частинами будинку, створюють заслін холоду взимку і збільшують житловий простір в теплу пору року. Непогано, якщо ганок знаходиться під дахом — влітку його можна використовувати в якості відкритої веранди.

Котедж на пагорбі Лінкольна
Інший приклад переходів — мансардні сходи з восьмигранним вікном. Відкривається з нього пейзаж - «премія» маленького будиночка. «Родзинка» переходів — у розташуванні каміна посередині будинку. Прогулюючись навколо нього, ви плавно переміщується з однієї зони в іншу. Крім того, у всьому будинку я варіював висоту стелі, використавши поєднання різних рівнів, - ще один підхід, запозичений з арсеналу архітектурних ідей.

Нюанси. Будівельники часто економлять на вікнах, так як їх ціна становить істотну частину вартості будинку. Щоб вписатися в кошторис, я не дуже старався з оздобленням, але встановив подвійні «французькі» засклені двері і великі вікна — виглядають вони сучасніше звичайних і огляд з них ширше.

Крім того, довелося витратитися на якісні бронзові дверні ручки і водопровідні крани. Якщо в подібних деталях відчувається краса, грунтовність, їх приємно взяти в руки, то весь будинок буде сприйматися більш ефектно.

Зазвичай двері фарбують у відповідності з колірною гамою будинку, але в даному випадку був сенс залишити їх незабарвленими, як і перила мансардної сходів — вони на дотик здаються теплими.

Для підлоги я використовував паркет з клена — його колір і малюнок більш привабливі, ніж у звичайного дубового. Кухні і ванні відгамселив деревиною вишні. Коштує все це трохи дорожче, але враження справляє.

Котедж на пагорбі Лінкольна

Додаткова площа. Перекриття частини тераси - відносно дешевий спосіб збільшення площі, якою зручно користуватися в літній час.


Творчий підхід. Кожен будівельник повинен усвідомлювати, що при зведенні стін він насправді організовує простір між ними. Простір має бути таким, щоб людям хотілося в ньому перебувати. З практичної точки зору просторове оформлення внутрішньої частини будинку і є творчість, яка допомагає мені будувати невеликі за раз^ заходів, але оригінальні будинки для людей з нестандартними поглядами.

Д. Карс (США)
За матеріалами журналу «Дім»